Kamenné prodejny ZAVŘENY. Otevřeny Výdejny eshopu na prodejnách od 9:00 - 16:00 Udělejte si objednávku a my Vám ji nachystáme. Info na číslech: BRNO 739 421 592, 605 138 807, 774 892 073 NÁMĚŠT 605 450 0446

Záchranná akce na Oslavě

Záchranná akce na Oslavě

Záchranná akce na OslavěV poslední době se na našem serveru stále častěji diskutuje o různých formách ochrany ryb. Ačkoli se hlavním tématem letošní zimy stal boj s kormoránem, je třeba říct, že spoustě rybářů nejde v první řadě o fyzickou likvidaci neoblíbeného ptáka, ale skutečně by rádi viděli své vody plné života a to nejen ryb vhodných k ulovení, nebo dokonce ke konzumaci, ale i těch nejobyčejnějších nebo malých, které do vody prostě patří a nikdo je na prut nechytá.
Proto nás na CHYTEJ.cz hodně potěšilo, že nás požádal jeden rybář Michal Nevrkla o zveřejnění následujícího článku. Myslíme si, že to, co udělal společně se svými přáteli, zaslouží ocenění a možná se to stane inspirací pro další z nás, kteří vidí v rybě něco víc než jen pouhý objekt sloužící k uspokojování loveckých pudů.

Letošní zima byla na přelomu ledna a února mimořádně chladná a na většině našich revírů se vytvořila nebývale silná vrstva ledu. Podobně na tom byla i moje oblíbená říčka Oslava, u níž mám chatu. Když se konečně oteplilo a začalo tát, řeka se rychle rozvodnila a rozlámala svůj ledový krunýř. Tisíce ker, z nichž některé dosahovaly tloušťky bezmála půl metru, byly unášeny proudem a na mnoha místech ucpávaly koryto. Ledové bariéry byly místy až dva metry vysoké a ledová pole vyskládaná z naplavených ker se táhla i 60 m od řeky.

004.jpg

005.jpg

006.jpg

013.jpg

012.jpg

014.jpg

007.jpg

 

Šli jsme si s kamarády prohlédnout a vyfotografovat tyhle úžasné scenérie, ale jak jsme tak chodili po březích, z nichž před nedávnem opadla voda, začali jsme nacházet spousty drobných rybek. Napřed jednotlivě, potom po desítkách. Hodně jich bylo mrtvých, ale některé stále žily.

009.jpg

015.jpg

Začali jsme je sbírat a vracet do řeky, ale byla jich spousta. Ani jsme netušili, kolik toho v naší říčce žije a v jakých množstvích se tu vyskytují některé chráněné druhy.
Abychom zachránili alespoň část ryb, které se nedobrovolně ocitly na břehu, zorganizovali jsme s přáteli malou záchrannou akci.

016.jpg

008.jpg

011.jpg

Prošli jsme úsek v délce asi 500 m a zachránili stovky ryb mnoha druhů. Většinou se jednalo o drobné ryby (největší měla asi 30 cm), ale v mnoha případech se jednalo o chráněné nebo poměrně vzácné druhy.

001.jpg

Kdybych měl výsledky celé akce sumarizovat, tak ve dnech 25. a 26.2. 2012 jsme s partou ve složení Juraj Kořinek , Radim Bok, Tomáš Musil, Jiří Mrhač , Martin Slaný a já Michal Nevrkla na levém břehu revíru Oslava 2 sebrali a vrátili do řeky tyto ryby:

Vranka obecná                        633 kusů
Mřenka  mramorovaná           592 kusů
Piskoř pruhovaný                      36 kusů
Střevle potoční                          22 kusů
Hrouzek obecný                       77  kusů
Hrouzek Kesslerův                   13 kusů
(pozn. redaktora – tento druh by se zde neměl vyskytovat, takže toto by možná zajímalo ichtyology)
Parma obecná                          79 kusů
Ouklejka pruhovaná              266 kusů
Ouklej obecná                        124 kusů

Kromě nich i menší počet plotic, okounů a jelců. Tisíce dalších ryb bohužel letošní tání nepřežily a uhynuly na pobřežních pozemcích mezi ledovými krami.

002.jpg

003.jpg

017.jpg

018.jpg

Všechny nás překvapilo, jak pestrá a bohatá je obsádka tohoto úseku řeky, i když se ryby v tomto úseku nasazují jen ve velmi omezeném množství. Věděl jsem, že se tu dodnes dá běžně najít rak, nebo na vlhkých stinných místech v blízkosti řeky potkat mlok říční. Ale že tu máme ve vodě takovýhle poklad, to jsem netušil. Jenom je smutné, že jsem se o něm dozvěděl za takovýchto smutných okolností.

010.jpg

I když řeka během tání velmi utrpěla, jsme s přáteli rádi, že se nám ho povedlo alespoň malou část jejího bohatství zachránit a doufáme, že se stavy ryb na Oslavě během pár let zase obnoví.


Foto: Michal Nevrkla
Text: autor a Osprey

Janoušek Michal - ekatalog.czRybářské potřeby - ekatalog.cz